Systemix.net.pl

Bezpieczeństwo mieszkania, domu czy poszczególnych lokali w budynku użytkowym zależy w przeważającym stopniu od rodzaju rozwiązań technicznych wykorzystywanych do jego ochrony oraz stosowanych w tym celu procedur. Jedną z opcji, która skutecznie zapobiega włamaniom, kradzieżom oraz aktom wandalizmu jest dobór i montaż właściwie skonfigurowanego system kontroli dostępu. W Opolu zadanie takie można zlecić firmie Systemix oferującej też profesjonalne instalacje alarmowe oraz systemy monitoringu, a także wykonywanie projektów z obszaru inteligentnego budynku. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o użyciu klasycznych domofonów.

Z czego składa się instalacja domofonowa?

Domofony to urządzenia, które umożliwiają identyfikację wchodzącego na podstawie udzielanych przez niego informacji głosowych oraz zdalne otworzenie drzwi lub furtki. Instalacje tego rodzaju składają się z modułów zakładanych przy drzwiach wejściowych do budynku lub furtce prowadzącej na zabezpieczany teren, które zawierają możliwość wybrania numeru lokalu oraz przeprowadzenia rozmowy. Osoba znajdująca się wewnątrz ma do swej dyspozycji słuchawkę lub interkom z mikrofonem i głośnikiem, jak również przycisk uruchamiający elektrozaczep. System zawiera też potrzebne okablowanie do transmisji danych i przewody zasilające, a w większych obiektach również centralkę zarządzającą pracą podłączonych urządzeń, odblokowywaniem wejścia po podaniu kodu lub użyciu karty magnetycznej bądź chipa.

Co jest potrzebne do zainstalowania domofonu?

Zamontowanie instalacji domofonowej wymaga odpowiedniego rozmieszczenia składników systemu oraz trwałego przymocowania ich we właściwych miejscach. Niezbędne jest rozprowadzenie kabli sygnałowych, w dużym budynku muszą one trafić do każdego z lokali. Nie obejdzie się też przewodów zasilających konkretne moduły i elektrozaczep. Warto pamiętać, że okablowanie powinno być zakładane tak, by nie uległo uszkodzeniu, a przy tym nie zaburzało estetyki czy funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń.